چهارشنبه 20 اردیبهشت 1402

کنسرسیوم Sea Launch: پرتاب ماهواره از دریا

کنسرسیوم Sea Launch: پرتاب ماهواره از دریا

در 1995، توافق‌نامه‌ای در مورد تشکیل کنسرسیوم بین المللی Sea Launch   با هدف ایجاد مجتمع پرتاب دریایی متحرک برای پرتاب فضاپیما با استفاده از راکت های سبک امضا شد. Sea Launch  به پروژه بزرگ بین‌المللی قرن بیستم تبدیل شد که امکان ادغام بهترین راه‌حل‌های فنی و فناوری را برای دستیابی به کیفیت جدیدی در وسایل پرتاب فضاپیما به مدار فراهم کرد.

یکی از انگیزه‌های ایجاد این مجتمع این بود که فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، باعث شد که پایگاه فضایی  بایکونور در قلمرو کشور دیگری قرار گیرد. با این حال با اینکه مزایای پرتاب از منطقه استوایی اقیانوس آرام برای روسیه مهم بود اما علاقه بین‌المللی به این پروژه با پیچیدگی و مشکلاتی همراه بود. در نتیجه، کنسرسیوم شامل شرکت هایی از چهار کشور بود: روسیه، ایالات متحده، نروژ و اوکراین.

 مزیت این پروژه پرتاب فضاپیما به مدار نزدیک زمین از راحت ترین نقطه روی سطح زمین برای این منظور بود: اثربخشی موشک Zenit-3SL هنگام پرتاب از استوا تقریباً سه برابر افزایش یافت.

اجرای پرتاب ها از یک سکوی شناور سیار به هیچ وجه اهمیت تاسیسات فضایی پرتاب زمینی را لغو نکرد. امروزه روسیه از دو مجتمع پرتاب برای اهداف تجاری و تحقیقاتی استفاده می کند – پایگاه فضایی بایکونور در قزاقستان و پایگاه فضایی دریایی ملی وستوچنی در منطقه آمور که ساخت آن در سال 2012 آغاز شد و در حال حاضر ادامه دارد.